Dziś może mi się uda krócej napisać a pokazać więcej zdjęć strojów ludowych z Albanii.

Tradycyjne stroje ludowe są bardzo zróżnicowane, jest ich ponad 200 rodzajów, czyli praktycznie każdy region ma swój odrębny styl i szyk! Przeważające kolory to biały i czarny, choć stroje kobiece są bardziej kolorowe i bogatsze w szczegóły. Główne symbole zawarte w nich to pogańskie: słońce, orzeł, księżyc, gwiazdy i wąż.

Na północy mamy bardzo rozpoznawalny biały strój z czarnymi detalami, dość prosty i surowy, bardzo podobny do strojów górali podhalańskich, nawet buty (opinga) mają bardzo podobne. Dodatkowym elementem jest może qeleshja – czyli wełniane nakrycie głowy.

Na południu mamy fustanella, czyli spódnice noszone przez mężczyzn na co dzień, a szczególnie przez wojowników podczas bitew. Czyli trochę jak u Szkotów, ale inaczej. Bardzo malownicza, została uwieczniona na wielu obrazach angielskich romantyków i wierszach lorda Byrona.

W środkowej Albanii mamy już więcej kolorów (farbowanie tkanin to dodatkowy koszt) i bogatsze szczegóły, także biżuteryjne. Miastowy folklor ma już wyraźniejsze wpływy otomańskie, ale trzeba przyznać że szarawary to wyjątkowo wygodny strój.

Częstym zwyczajem jest tak, że starsze kobiety, szczególnie na południu, ubierają się całe na czarno.

Popatrzcie na zdjęcia, pod każdym więcej szczegółów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.