Poprzednio pisałam, że Albańczycy uwielbiają biesiadować. No to popatrzcie jak śpiewa się podczas spotkań. No, może ja bym tak nie śpiewała, ale mój Tata na pewno tak, a ja bym tańczyła! To jest piosenka labe – czyli polifoniczny śpiew z południa i śpiewa jedna z najlepszych piosenkarek muzyki popularnej Aurela Gace.

Albański folklor izopolifoniczny jest wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Termin „izo” pochodzi od greckiego „ison”, które w kościelnej muzyce bizantyjskiej oznacza trzymanie podstawowego dźwięku. Albańską izopolifonię cechuje złożoność pieśni i ich intensywność.

Poniżej dwa moje ulubione pieśni labe: Xinxerfille – o pięknej dziewczynie. Popatrzcie jak śpiewacy oddychają na zmianę:

Znakomita poezja o przemijaniu:

M’u plake mike m’u plake, /branë mi heq ato çarape..

Ç’mu plake o mik dhe tinë, / mbete si kau në brinjë..

No dobra, trzy. O miłości:

Tak jak pisałam przy filmach albańskich, partia komunistyczna zawłaszczyła kulturę ludową, która stała się prawie jedyną słuszną i dozwoloną formą sztuki. Przez wiele lat skutecznie zniechęciło to Albańczyków do folkloru, którym wszystkim się kojarzyło z Hoxhą, biedą i zniewoleniem.Ja na nowo odkryłam folklor albański będąc w Warszawie i poznając kulturę Polski. Nawet tak się zakręciłam, że przez jakiś czas byłam częścią LZA PROMNI SGGW Warszawa (wcale nie było łatwo tam się dostać!) a Nowa Tradycja – Festiwal Folkowy Polskiego Radia totalnie mnie zaczarował.

Z czasem folklor i kultura ludowa przestały się kojarzyć Albańczykom tylko z ciężkimi czasami. Popatrzcie dlaczego – wesele w Tiranie, posłuchacie jakie to jest piękne. Byłam na takich imprezach, część zwyczajów jest żywa i ma się dobrze. I nie da się nie tańczyć!

Na północy góry i klimat dużo ostrzejszy, melodia zbędna, ale co za rytm!

Na północy jednak też potrafią w melodyjne zabawy, posłuchajcie, no nie da się nie tańczyć przy tym! Rozkręca każdą imprezę, gwarantuję!

Jak można robić folklor bez kitu? Pier Noshi potrafi:

No to miłej imprezy! Opa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.