Dzisiaj minął miesiąc od zamknięcia miejsc pracy i prowadzenia ostatnich zajęć jogi na żywo. Niedługo potem, zaczęłam prowadzić zajęcia jogi online (link do grafiku TU) Żeby dodać sobie otuchy, szukam dobrych wzorców i uświadamiam sobie, że w sieci, nawet na Instagramie czy na Facebooku, jest bardzo dużo wartościowej i ciekawej wiedzy związanej z jogą. Sama obserwuję i śledzę nauczycieli i innych fachowców, których nigdy w życiu nie spotkałam, a nawet nie zanosi się na to, że spotkam. Szczególnie na Instagramie znajduję wiele pomysłów na modyfikację asan, stworzenie świeżych sekwencji a nawet nowe spojrzenia na definicję jogi. Zapisuję te artykuły i filmy, czytam i ćwiczę z nimi, przerabiam po swojemu, obserwuję reakcje ciała i głowy, dostosuję do siebie i czasami przekazuję dalej.

Podzielę się z Wami kilkoma moimi ulubionymi kontami. Ulubieńcy się zmieniają co jakiś czas, bo ja mam tak, że jeśli jakiś temat mnie wciąga, to całkowicie i już przepadam. Ale generalnie lubię patrzeć szeroko i z różnych perspektyw na różne dziwaczne tematy. Na przykład, ostatnio odświeżyłam fascynację statystyką po tym jak kliknęłam na Janinę Bąk. Tak, wiem, łatwo wpaść w czarną dziurę czasoprzestrzenni.

Poniżej moje aktualnie ulubione jogowe konta na Ig / Fb. Bardzo polecam.

 1. Jenni Rawlings – wiedza, świeżość i otwartość
 2. Lizette Pompa – prostota, skuteczność i dobra siła
 3. Hannah Barret Yoga – zwyczajnie niezwyczajnie inspirująco
 4. Lara Heimann – ruch i powięź
 5. Carrie Owerko – piękno ruchu, ewolucja, pomysłowość
 6. David Garrigues – autentyczność, pasja, wytrwałość
 7. Jason Crandell i jego żona Andrea Ferretti – solidnie, rzeczowo i z odrobiną dystansu
 8. Mark Robberds i jego żona Deepika Mehta Yoga – ruch i filozofia z różnych osobistych perspektyw
 9. Ashtanga Dispatch – refleksje nad codziennością praktyki
 10. Donna Farhi – doświadczenie mądrej kobiety

Jakie mam wnioski? W sieci i w mediach społecznościowych jest dużo wszystkiego. To znaczy, że można znaleźć też świeże, ciekawe czy śmieszne, często darmowe treści. Jasne, żeby ich znaleźć trzeba się przebić przez głębiny głupoty i dezinformacji. Ale są i perły, i to wyjątkowe. Oczywiście ta forma nie zastępuje książek czy kontaktu z żywym nauczycielem, ale może je wzbogacać i uzupełniać.

Na fb pytałam jakie są wasze ulubione jogowe konta? Poniżej smakołyki od innych joginów, które też bardzo polecam:

 1. Bandha Yoga
 2. Doug Keller
 3. Yogi Zain
 4. Hajnalka Sarig
 5. Inflexible yogis
 6. Yogavered
 7. Yoga with Patrick Beach
 8. Tara Stiles
 9. Movement Parallels Life

Dobrej praktyki, do zobaczenia, Rosela